O mnie

Paweł Jońca to czołowy polski ilustrator i plakacista. Nie ma chyba dziś twórcy, który trafniej i bardziej intymnie zaglądałby w nas samych, w nasze głowy i w ducha współczesnego społeczeństwa. Jego fantastyczne plakaty, układają się w niemy graficzny serial, którego jesteśmy widzami. A jest to serial o nas - o naszych marzeniach, wyzwaniach, strachach i nadziejach.

Jońca przygląda się nam w tych najbardziej prywatnych momentach - wiecie, kiedy myślimy, że naprawdę nikt nie patrzy. I robi w wyjątkowym stylu - opowiada pewną, a nawet ostentacyjną kreską i soczystymi, wręcz „wyciśniętymi” kolorami. Komiksowi bohaterowie przewijają się na kadrach niczym z artystycznej animacji, gdzie wszystko jest umowne, gdzie wszystko jest „bardziej” i gdzie niczym dzieci z rozdziawionymi buziami dajemy się zaskoczyć i czekamy na kolejne niespodzianki. Jońca bawi się przestrzenią, perspektywą i rzutem - za każdym razem testuje naszą czujność i gotowość do innego spojrzenia. Wciąga nas w wizualno-znaczeniowe rebusy, w których nie liczy się sama zabawa, a puenta.

Jego ilustracje pojawiają się w najważniejszych czasopismach ("Przekrój", "Newsweek", "Wysokie Obcasy Extra", "Zwierciadło", czy "Znak") i ilustrują najbardziej wymagające tematy. Nagradzany na całym świecie, współpracujący z wielkimi markami, takimi jak Apple, czy Biedronka, nadal eksperymentuje i szuka. I co ciekawe, jest w tych poszukiwaniach - w najlepszych tego słowa znaczeniu - konserwatywny. Bo z jednej strony jego plakaty są zabójczo atrakcyjne, kolorowe, współczesne, a z drugiej w jakiś niewypowiedziany sposób klasyczne. Jakby wyjęte z piosenek Kabaretu Starszych Panów - pomysłowe, szarmanckie i z klasą. Widać w nich dystans, humor i zadumę, 

Plakaty Pawła Jońcy zostają w głowie. Nie da się ich z pamięci odlepić, ani doszorować. Możecie być pewni - to ostrzeżenie - że niektóre stworzone przez niego ilustracje już na zawsze zawładną Waszymi skojarzeniami i - jeszcze raz ostrzegamy! - będziecie myśleli i widzieli Jońcą.


– Paweł Stremski, Targi Rzeczy Ładnych

fot. Olga Tuz

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl